Úvod do 3D tisku

Zde najdete několik zajímavých bodů, které vás uvedou do světa 3D tisku.

Co je 3D tisk?

3D tisk, známý také jako aditivní výroba (aditivní ve smyslu „přidávání“ materiálu), je proces vytváření fyzického objektu z digitálního souboru. Proces zahrnuje vrstvení materiálů na sebe a postupné vytváření objektu, dokud není kompletní. 3D tisk umožňuje vytvářet složité geometrie, kterých by bylo obtížné nebo nemožné dosáhnout tradičními výrobními metodami.

Jak 3D tisk funguje?

Prvním krokem při 3D tisku je vytvoření digitálního souboru objektu, který chcete vytisknout. To lze provést pomocí softwaru pro 3D modelování nebo pomocí 3D skeneru, který naskenuje existující objekt. Jakmile je digitální soubor připraven, nahraje se do 3D tiskárny.

3D tiskárna pak vytvoří objekt nanášením vrstev materiálu, jednu na druhou, dokud není objekt kompletní. Materiály používané při 3D tisku se mohou lišit v závislosti na typu tiskárny a požadovaném výsledku. Mezi běžné materiály patří plasty, pryskyřice, kovy a keramika.

Jaké jsou výhody 3D tisku?

3D tisk má mnoho výhod. Za prvé umožňuje vytvářet přizpůsobené, jedinečné předměty. To je obzvláště užitečné v oborech, jako je medicína, kde lze 3D tisk využít k vytváření protéz a implantátů na míru.

Další výhodou je rychlost, s jakou lze objekty vytvářet. Při tradičních výrobních metodách může vytvoření prototypu trvat týdny nebo dokonce měsíce. S 3D tiskem lze prototyp vytvořit během několika hodin.

V neposlední řadě je 3D tisk udržitelnější výrobní metodou, protože může snížit množství odpadu a snížit množství energie potřebné k vytvoření předmětu.

Jak mohu začít s 3D tiskem?

Začít s 3D tiskem je jednodušší, než si možná myslíte. Existuje mnoho služeb 3D tisku a online tržišť, které vám umožní nahrát digitální soubory a nechat si vytisknout a doručit předmět. Případně si můžete zakoupit 3D tiskárnu a vytvářet si vlastní předměty doma.

Ať už jste umělec, inženýr nebo jen nadšenec, 3D tisk je vzrušující a inovativní technologie, která mění způsob, jakým vytváříme a vyrábíme předměty. Tak proč to nevyzkoušet a nezjistit, co všechno můžete vytvořit? 

Napište mi do kontaktů – rád vám poradím jakou cestou se s 3D tiskem vydat.

 

Ukázky tisku

Videa tiskového procesu