MakerFaire 2024

Dnes přináším můj pohled na veletrh Makerfaire, který proběhl o uplynulém víkendu v Praze. Maker Faire je výstava kutilů, vynálezců a tvůrců, která každoročně probíhá ve větších městech po celé ČR včetně Prahy.

Tak jak mě loňský ročník opravdu nadchnul, tak byl letošní mírným zklamáním. Určitě bylo k vidění spousta nových a inspirativních věcí, ale zároveň byla skladba vystavovatelů méně originální než loni.

Já jsem šel na Makerfaire primárně kvůli 3D tisku a toho tam bylo letos opravdu málo. Stánky věnujících 3D tisku byly na celé výstavě asi tři – Voron komunita, vývojář high-speed tiskáren, a hlavní partner výstavy Prusa Research. Ale i u slavného Průši bylo vidět, že stánek je relativně skromný a kromě tiskárny Prusa XL tam vlastně nebylo nic nového.

Druhým překvapením bylo, že mezi vystavovateli nebyly téměř žádné stánky s filamenty, dohromady jsem našel jen dva malé stánky (PM filamenty a RegShare filamenty). Doufal jsem totiž, že stejně jako minule získám vzorky filamentů, které bych si normálně nekoupil v celé roli, protože je chci nejprve vyzkoušet (TPU, Wood apod.). To se bohužel nepovedlo – nějaké vzorky jsem získal, ale všechno klasické PLA v běžných barvách. Původní můj záměr byl na veletrhu získat kontakt na nějakého dobrého dodavatele filamentu, kde bych odebíral pravidelně a to se mi letos nepodařilo. Absenci prodejců filamentu si vysvětluji zpoplatněním prodejních stánků (nově od letoška musí stánky, které něco prodávají zaplatit pořadatelům poplatek) – to je škoda a myslím si, že to omezilo účast zajímavých firem, a zároveň je škoda že již na veletrhu nešlo skoro nic nakoupit (pro 3D tisk).

Jako klasicky byl ale Makerfaire skvělý pro děti, které si mohly vyzkoušet širokou škálu manuálních dovedností, od šroubování, přes pájení až po pokročilou robotiku. Takže pokud máte doma kluka, nebo holku kteří rádi tvoří, tak je účast na MakerFaire skoro poviností.

Z dalších zajímavostí mohu uvést například:

  • CoreXY plotr- zajímavý koncept kreslícího plotru
  • Kreslení na láhve  – zajímavý koncept plotru na lahve od vína
  • Výuka chemie s 3D tištěnými pomůckami
  • UFO hry – originální deskové hry
  • Kreslení (3D tisk) čokolády
  • Retro počítače

Sice jsem si koupil dvoudenní vstupenku, ale nakonec jsem ji druhý den ani nevyužil. Jsem rád, že jsem se veletrhu zúčastnil, bylo to super. A doufám že příští ročník bude snad o kousek lepší a už teď se těším!