Maker Faire 2023

V tomto článku mého blogu,  se chci zmínit a jedné z nejvýznamnějších a nejinspirativnějších událostí v oblasti technologie, vědy a kreativity – Festival Maker Faire Prague 2023, který se letos konal na pražském výstavišti v Křižíkových pavilonech.

Tento festival představuje výjimečnou příležitost pro nadšence, tvůrce a inovátory z celého světa, aby se setkali, sdíleli své nápady a projekty a společně oslavili sílu lidské tvořivosti. Maker Faire je nejen prostor pro prezentaci nových vynálezů, experimentů a technických projektů, ale také místo, kde se lidé mohou inspirovat a naučit se novým dovednostem.

Jeho kořeny sahají až do roku 2006, kdy se konala první Maker Faire v San Franciscu. Od té doby se tento festival stal celosvětovým fenoménem, který se koná v mnoha městech a regionech po celém světě.

Na Festivalu Maker Faire se můžete setkat s nadšenými tvůrci robotů, 3D tiskárnami, umělou inteligencí, elektronikou, programováním, vědeckými experimenty a mnohem více. Můžete objevovat nejnovější trendy v technologii, zkoumat nové materiály a poznávat neuvěřitelné projekty, které mění svět kolem nás.

Jedinečnost Festivalu Maker Faire spočívá v jeho inkluzivitě a otevřenosti. Nezáleží na tom, zda jste profesionální vědec, nadšený amatér nebo prostě zvědavý návštěvník – všichni jsou vítáni. Tento festival propojuje lidi různých věkových skupin, profesí a zájmů, a vytváří tak jedinečné prostředí plné inspirace a spolupráce.

Maker Faire je světem, kde se realizují sny a kde každý může být tvůrcem.

Mě se na tomhle festivalu nejvíc líbí pohodová atmosféra, kdy z každého makera je cítit, že ho jeho práce baví. Druhou skvělou věcí je dokonalá interaktivita – téměř všechny stánky mají něco, co si můžete vyrobit, osahat, nebo vyzkoušet. Tím je daná skvělá zábava nejen pro rodičem ale i pro děti. My jsme letos opět vyrazili i s dcerou a byla klasicky nadšená.

U některých stánků jsme vyráběli ze dřeva, jinde jsme museli pomocí robotické ruky chytit malé výtisky z 3D tiskárny. Dlouhá fronta stála na oblíbený trenažér tramvaje – kde jinde si můžete vyzkoušet řídit tramvaj včetně veškerého ovládání a projekce pražských tratí?

Velikou letošní zajímavostí byly drony, které měly křídla a létali jako pták – kolibřík. Jinde jste pak mohli vidět spoustu novinek ze světa 3D tisku a třeba i nakoupit filamenty za levnější ceny.

Pokud rádi tvoříte, je maker Faire téměř povinností. Už teď se těším na příští ročník. A zároveň tímto chci poděkovat pořadatelům a sponzorů (i vystavovatelům) že takhle skvělá akce existuje.